07.03.2019

Üç Aylar ve Regaib Kandili Mesajı

Yüce Rabbimizin, kullarına olan rahmet ve merhametinin bir göstergesi olarak bizlere ihsan ve ikram ettiği, Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan ve dini kültürümüzde özel bir yeri bulunan mübarek “üç aylar” mevsimine bir defa daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 7 Mart Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece, mübarek Regaib Kandili, 8 Mart cuma günü mübarek üç ayların birincisi olan Recep ayının ilk günüdür.

Regaib, özlenen, rağbet edilen ve değer verilen demektir Regaib gecesi, üç ayların müjdecisi, Kur’an ayı Ramazan’ın habercisidir. Regaib Kandilinde Cenab-ı Hakka yürekten yöneliş ve yakarışın, günahlardan arınmanın imkanını elde ederiz. Peygamber Efendimiz üç aylar girdiği zaman; “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır.” diye dua etmiştir.

 Üç Aylar ve kandiller, dünyevî meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz; Yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi de güçlendirmemiz için son derece önemli bir fırsattır.

Bu duygularla Bolu’lu hemşerilerimin  üç aylarını ve Regaib kandilini tebrik ediyorum. Üç ayların rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin insanlığın hidayetine, barış ve huzuruna vesile olmasını,  hayatımızı hayırlı hizmetler ve makbul amellerle geçirmeyi nasip etmesini, milletimizin birliğinin ve kardeşliğinin daha güçlü olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. 

                                                                                                      

                                                                                                       Orhan GENÇ

                                                                                                          İl Müftüsü