09.08.2023

Hüseyin DEMİRTAŞ

Bolu İl Müftüsü

Trabzon’un Şalpazarı ilçesine bağlı Geyikli Beldesi Yeni Mahalle’de (eski ismi ile Geyikli Köyü Yumurcaktaş Mahallesi) Cevat Hocaefendi ve Cemile Hanımefendi’nin ilk oğlu olarak 1967 yılında, ikisi kız beş kardeşten en büyüğü olarak dünyaya geldi.

İlköğretime başlamadan önce babasının gözetiminde 5 yaşında iken Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. 7 yaşında hafızlığa başladı ve 9 yaşında iken hıfzını tamamladı.

Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde 1976-1979 yıllarında Ankara Müftülüğü adına Ramazan Mukabelesi okudu. İlköğretimin üçüncü sınıfına kaydı yaptırılarak 1978 yılında Şalpazarı Merkez İlköğretim okulundan mezun oldu.

1978 yılında Vakfıkebir İmam-Hatip Lisesinde başladığı eğitim-öğretim hayatına Trabzon İmam-Hatip Lisesinde devam etti.

1982 yılında İstanbul Fatih İmam-Hatip Lisesinde öğrenimini sürdürdü. 1985 yılında aynı okuldan mezun olup aynı yıl evlendi.

1990 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Aynı yıl Ümraniye Müftülüğüne bağlı Hüseyinli Köyü Camii İmam-Hatibi olarak atandı. Bir yıllık imametin ardından Ümraniye İmam-ı Azam Camii’nde Müezzin-Kayyımlık görevine devam etti. Görev esnasında yedek subay olarak askerliğini bitirdi.

1994 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezine girdi. İki buçuk yıllık ihtisas eğitiminden sonra dönem ikincisi olarak mezun oldu.

1995 yılında Özbekistan’da din görevlisi olarak bulundu ve burada hatimle teravih namazı kıldırdı.

1996 yılında Giresun İli Şebinkarahisar Müftülüğüne atandı. 7 yıl burada hizmet verdikten sonra , 2002 yılında Sinop ili Ayancık İlçesi Müftülüğüne atandı ve 5 yıl Ayancık Müftüsü olarak görev yaptı.

Ekim 2007 yılında Çaycuma Müftülüğüne atandı ve Çaycuma Müftülüğünde 4 yıl görev yaptı. İlçe merkezinde temeli atılan Yatılı Kursun açılmasında öncülük etti.

12 Eylül 2011 tarihi itibarı ile Beykoz Müftülüğüne atandı. 6 yıl Beykoz İlçesinde görev yaptı.

Görev esnasında “Sosyal Açılımlı Din Hizmetleri Yönetim Sistemi Beykoz Örneği” isimli projesi ile verimli çalışmalar yaptı.

Fütüvvet konusu ile ilgili Tv programları yaptı. Beykoz ilçesinde Kur'an Kursu hizmetlerinin her kesime ulaştırılması konusunda özverili çalışmalarda bulundu. Kış döneminde 25 olan kurs sayısının 175’e ulaşması, öğrenci sayısının 700’den 5200’e ulaşması için özverili çalışmalarda bulundu.

2017 yılında Kırklareli İl Müftülüğüne atandı. Kırklareli ilinde ilk defa yatılı Kur’an Kurslarının açılmasına öncülük etti. Kırklareli İl Merkezi ve ilçelerinde 3 adet Yatılı Kur’an Kursu açılması konusunda özverili çalışmalar yaptı. Kırklareli İl Merkezi ile İlçelerinde Müftülük hizmet binalarının açılması ve tadilatlarının yapılması konusunda çalışmalar yaptı. Kırklareli İl ve İlçelerinde mevcut 3 adet olan 4-6 Yaş Kur’an Kurslarının 62 adete ulaşmasında özverili gayretler ortaya koydu.

2020 yılında Kütahya İl Müftülüğüne atandı. 2018 yılında zamanın İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar tarafından inşaatına başlanan 30 milyon proje bedelli Kütahya Müftülük Külliyesinin bitirilmesinde öncülük etti.

Kütahya’daki görev süresi içinde 2020 yılında TDV Kütahya Şubesi tarafından projesi çizilen 2.000 kişilik Kütahya Hava Tugayı Zafer Camii’nin temelinin atılıp, bitirilip, açılmasında öncülük etti. Kütahya halkının Büyük Zaferin 100. yılında Türk Silahlı Kuvvetlerine armağanı olarak ithaf edilen eser, 29 Ağustos 2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifi ile açılışı yapıldı. Bu büyük eserin bitirilmesinde Kütahya Valisi Sayın Ali Çelik’in destek ve himayelerini belirtmek de ahde vefanın bir ifadesidir.

25 Haziran 2023 tarihinde Bolu İl Müftülüğüne atandı ve halen Bolu’da İl Müftüsü olarak görevine devam ediyor.

İl Müftüsü Demirtaş Ulusal TV'lerde 40'a yakın programa katıldı. (Kanal 67, TV 5, TRT AVAZ, Hilal TV, Mavi Karadeniz, Semerkand TV, Oba TV, Diyanet TV, Turkhaber ).

Farklı internet sitelerinde yayınlanan makaleleri mevcuttur.

"Kıvamlı Din ve Kıvamlı İnsan" temalı çalışmalar yapmaktadır.

Evli ve iki evlad babası olan Hüseyin DEMİRTAŞ, Kelam-Felsefe, Tefsir gibi ilim dallarında özel okumalar yapmakta, masa tenisi , voleybol gibi sportif aktivitelere katılmakta, dijital teknoloji ile ilgili alanlarda hobi düzeyinde ilgilenmektedir.