19.11.2018

İl Müftülümüz Orhan Genç'in Mevlid Kandili Mesajı

                                           

Bu gece, Cenab-ı Hakkın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)’in   dünyayı şereflendirdikleri gece olan, Mevlid Kandil’ini idrak etmiş olacağız.

Yüce Yaratıcının insanlığa gönderdiği en son Peygamberi, Hz. Muhammed’in (s.a.s.) Allah’tan getirdiği mesajları anlamak, onun örnek ahlakını özümsemek, ona duyulan derin sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak amacıyla milletimiz, her yıl artan bir heyecanla onun dünyaya gelişini “Mevlid Kandili” olarak kutlamaktadır.

Alemlere Rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz, Rabbimizin insanlığa en büyük ikramıdır. Peygamber Efendimiz cehlin yerine bilgi ve hikmeti, zulmün yerine hak ve adaleti getirmiştir.  

            Yüce Kitabımız, Allah’ı sevmenin ve sevgisine ulaşmanın Resulümüze uymakla mümkün olacağını beyan etmiştir. (Ali İmran Suresi, ayet 31) Peygamber Efendimize sevgimiz O’nu  iyi anlamak, getirdiği mesajı benimsemek ve hayatımıza aktarmakla tezahür etmelidir.

 O’nun örnek ahlakını örnek alabildiğimiz, merhamet, şefkat, adalet, hoşgörü ve daha nice güzel vasıflarını ilke edinebildiğimizde,  Resulümüze sevgi ve bağlılığımızı göstermiş olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandilinin bütün insanlığa rahmet, barış ve huzur getirmesini, O’nu yakından tanımaya, sevmeye ve O’nun sevgisi etrafında birleşmeye vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz eder, başta Bolulu hemşerilerimiz olmak üzere ülkemizin ve tüm İslâm âleminin Mevlid Kandilini tebrik ederim.