08.11.2019

İl Müftümüz Orhan Genç'in Mevlid Kandili Mesajı

08 Kasım 2019 Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece Mevlid Kandilidir. Kandiller, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarışın ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını bize sunan kutlu zaman dilimleridir

 

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)’in tüm insanlığı onurlandırarak dünyayı teşrifinin yıl dönümünü idrak etmenin sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşayacağız.

 

Rabbimiz Peygamberimizi bizlere, “şahit, müjdeleyici, uyarıcı” ve “dosdoğru yol üzere gönderilmiş bir elçi” olarak tanıtmaktadır.  Kur’an-ı Kerim’e göre, Peygamber Efendimizi sevmek Allah’a itaatin ölçüsüdür. Allah’a ve ahiret gününe kavuşmaya iman edenler ve Allah’ı çokça zikredenler için en güzel örnektir.

 

O Yüce Allah’ın' insanlığa gönderdiği son peygamber ve bütün insanlığın rehberidir. Ahlaki değerleri ve erdemleri kaybeden insanlık, onun gelişiyle tekrar adalet, merhamet, güzel ahlak gibi değerlerle buluşmuştur. Bize düşen sorumluluk, Allah Resulünün yaşamı boyunca öncülük ettiği İslam ahlakının güzelliklerini en doğru şekilde anlayıp hayatı O’nunla anlamlandırmaktır. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Bolu’lu kardeşlerim olmak üzere, milletimizin ve İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik eder, Rabbimizden bizleri kulluk ve iyilik üzere daim kılmasını niyaz ederim.

 

                                                                                                          Orhan GENÇ

                                                                                                             İl Müftüsü