31.05.2019

İl Müftümüz Orhan GENÇ'in Kadir Gecesi Mesajı

                                        

 

İslâm âlemi olarak rahmet, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan-ı Şerifin son günlerini yaşarken 31 Mayıs Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gece bir Kadir Gecesine daha kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşayacağız.

Kur’an-ı Kerim’de bu geceye müstakil bir sure tahsis eden Yüce Rabbimiz, gecenin değerini de bizzat bu surede haber vermiştir. Kadir gecesinin; meleklerin yeryüzünü kuşattığı, bin aydan daha hayırlı olan bir esenlik ve selam gecesi olduğunu bizlere müjdelemiştir.

Kadir gecesini diğer bütün zamanlardan üstün kılan en önemli özellik, Kur’an’ı Kerim’in bu gecede inmeye başlamasıdır

 Her mü’min için Kur’an’ı en güzel şekilde okumak, en doğru şekilde anlamak, en iyi şekilde yaşamak onun en büyük kulluk sorumluluğudur. Zira Kur’an’ın yaşandığı yere Allah’ın rahmeti tecelli edecektir. Ömrümüzü Kur’an ile imar etmek, evimize huzur, kalbimize inşirah, hayatımıza güzellik ve bereket katacaktır

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bu mübarek gece ile ilgili olarak, “Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah’tan umarak Kadir Gecesi’ni ihya ederse onun geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuş ve bu gece, “Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” şeklinde dua etmemizi tavsiye etmiştir

Bu vesile ile başta Bolu halkı olmak üzere milletimizin ve tüm İslâm âleminin mübarek Kadir Gecesini tebrik ediyor, tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul etmesini, bu gecede yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminin birliğine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

 

                                                                                                           Orhan GENÇ

                                                                                                           Bolu Müftüsü