T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Bolu Müftülüğü

29.11.2017

İl Müftümüzün Mevlit Kandili Mesajı

 

"İnsanlığı karanlıktan aydınlığa çıkarmak üzere Yüce Rabbimizin gönderdiği Peygamberimizin (sav) doğumunun sene-i devriyesinin heyecanını yaşıyoruz. 29 Kasım Çarşamba gününü perşembeye bağlayan gece, ümmeti olmakla iftihar ettiğimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in varlık âlemini şereflendirmesinin yıl dönümünü idrak edeceğiz. Allah yolunda O'na hiçbir ortak koşmadan, saf bir imanla Allah'a inanıp, O'nun peygamberlerine itaat edenlerin, rahmete ve merhamete kavuşacağının habercisi, insanların değer yargılarını kaybettiği, haramların her çeşidinin yaşandığı, içkinin, zinanın, adam öldürmenin hiçbir cezai hükmünün olmadığı, kadın bedeninin uğursuz sayıldığı, ıssız ve vicdanı suskunların masum bedenleri toprağın bağrına bıraktığı, cehaletin hükümranlığının kanla ve zulümle yazıldığı, neredeyse kimsenin kimseye güveninin olmadığı bir ortamda, Hz. Muhammed (sav) doğruluğun, dürüstlüğün ve güvenilirliğin nişanesi, mazlumun, masumun, garibin, yetimin umudu haline gelmiştir." 

"Vahyi ilahiden önce yaşadığı toplumun güvenini kazanmış bir peygamberin ümmeti olarak, O'nun  doğruluk, dürüstlük ve güven bezeli karakterini benimsemiş, yüksek ahlakını özümsemiş, Kur'an ve sünnetin aydınlattığı yolda, istikamet üzere yürüyen Müslüman bir birey olmak istiyorsak, her şeyden önce Hz. Muhammed (sav) yolunu ve izini takip etmemiz gerekir. Örnek ve rehberimizin O olması gerektiğini yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de şöyle ifade eder: 'And olsun ki, Allah'ın Rasulünde sizin için; Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı uman ve Allah'ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır." (Ahzab 33/21)"

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid-i Nebinizi tebrik eder, başta Ülkemiz ve İslâm alemi

 olmak üzere tüm insanlığın Hz. Muhammed'in yüce örnekliğinden nasibdar olmasını, hoşgörü, barış, karşılıklı sevgi ve saygıda buluşmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

                                                          

                                                                             ORHAN GENÇ   

                                                                                BOLU İL MÜFTÜSÜ