T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Bolu Müftülüğü

23.06.2017

İl Müftümüz Orhan GENC'in Ramazan Bayramı Tebrik Mesajı

 Bizi orucun takvasıyla, iftarın sevinciyle sahurun bereketiyle buluşturan Ramazan’ı Şerife’ elveda diyerek bayrama kavuşmuş bulunuyoruz.

Ramazan bayramı; Müslümanların birbirlerini ziyaret ettikleri, hediyeleştikleri, çocukların, fakirlerin ve kimsesizlerin sevindirildiği, kısaca İslâmî kardeşliğin toplumun her kesiminde dolu dolu yaşandığı, mutluluk ve huzur günleridir.

Ramazan Bayramı, tutulan bir aylık orucun toplu bir iftar sevincini ifade eder. Bir ay gibi uzun bir süreyle, özellikle Ramazan'ın yaz mevsimine denk geldiği bu sıcak günlerde nefislerine oruç tutturan müminler, sabır imtihanını vererek manevi sorumluluktan kurtulmanın sevincini Ramazan Bayramında yaşama imkânına kavuşurlar.

Bayram insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda yoğunlaşan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlarla bağlı kalmaz, dünyadan ahirete göçmüş, kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için mü'minler bayramda kabirleri ziyaret ederek onları da sevindirirler. Ramazan Bayramının müminler arasında ayrı bir yeri vardır.

Ramazanın kazandırdığı güzelliklerini yıl boyunca yaşayalım, yaşatalım. Ramazan’ın bizlere sunduğu cömertlik karşısında bizler de ömrümüzü Ramazan kılalım

Bu vesile ile kıymetli Bolu’lu vatandaşlarımızın, aziz milletimizin ve tüm İslam Âleminin Mübarek Ramazan Bayramını tebrik eder birlik-beraberlik ve huzur içinde bir bayram geçirmelerini Yüce Allah’tan niyaz ederim.