T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Bolu Müftülüğü

21.06.2017

İl Müftümüz Orhan GENC'in Kadir Gecesi Mesajı

 “Bin aydan daha hayırlı” Kadir Gecesi’ni bir kez daha idrak edeceğiz. Bizleri böyle kıymetli bir geceye eriştiren Rabbimize hamd olsun. Vahyini bizlere ulaştıran Efendimiz (sav)’e salat ve selam olsun.

Kadir gecesi; hidayet kaynağımız Kur’an-ı Kerim’in, ümmeti olmakla iftihar duyduğumuz Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya inmeye başladığı gecedir.

Peygamber Efendimiz (sav); ‘İnanarak ve sevabını yalnız Allah’tan umarak Kadir Gecesi’ni ihya eden kimsenin günahları bağışlanır’ müjdesini vermektedir.

Kur’an Kerim okuyarak, namaz kılarak, tevbe-i istiğfarda bulunarak, salih ameller işleyerek ve dualar ederek bu geceyi ihya edelim. Peygamber Efendimiz (sav)’in Hz. Aişe annemize öğrettiği; “Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizi de affeyle.” duası güzel bir örnektir. Böylece bin aylık/bir ömürlük olan manevi güzellikleri bu mübarek gecede elde edebiliriz.

Üzerimizde hakkı olan her hak sahibinin hakkını verme bilinci içerisinde olmalıyız. Anne-babalarımızın, büyüklerimizin ve yakınlarımızın gönüllerini ve dualarını alarak etrafımızdaki fakirlerin, gariplerin, yetimlerin ve kimsesizlerin kimsesi olmalıyız. Ümmetin muhacirlerinin her geçen gün arttığı bir dönemde ensar olabilmenin yollarını aramalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Bolulu hemşerilerimiz ve milletimiz olmak üzere tüm İslâm âleminin mübarek Kadir Gece’sini en içten duygularla tebrik ediyorum. Ramazan Bayramına sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.